Arizona Athletics | July 23, 2012

Watch the athletes and coaches with UA ties participate in the 2012 Olympic Games, being held in London. The events run July 25 through Aug. 12.

Ana-Maria Montoya

With the start of the 2012 London Olympic Games just four days away, here is a quick look at the competition schedule for the University of Arizona’s 24 athletes and coaches preparing to participate.
 
The official competition schedule opens on July 25, as soccer takes to the pitch, and current UA student-athlete Ana-Maria Montoya will be in action as Colombia’s women’s soccer team takes on Korea at 11:45 a.m. PDT.
 
The rest of the schedule begins in earnest on July 28. All information listed is subject to change. Go to the official Olympic website for up-to-date listings. Please note that London is eight hours ahead of current Tucson time (PDT) because of daylight savings.

Participants with UA ties are scheduled to compete in sports ranging from basketball and track and field to cycling and swimming and diving.

They include Andre Iguodala and Robertas Javtokas (basketball); Ana-Maria Montoya (soccer); Todd Wells (cycling); Brigetta Barrett, Julie Labonte, Georganne Moline, Abdi Abdirahman, Luis Rivera-Morales, Bernard Legat and Jill Camarena-Williams (track and field); and Alyssa Anderson, Jean Basson, Clark Burckle, Simon Burnett, Sara El Berki, Nicolas (Nilo) Oliveira, Roland Schoeman, Nimrod Shapira-Bar-Or, Albert Subirats, Nick Thoman, Darian Townsend, Frank Busch and Matt Grevers (swimming and diving).

Follow your Wildcats throughout the Olympic Games.

UA-Related 2012 Olympic Competition Schedule

(schedule subject to change. Go to http://www.london2012.com for complete details)

Wednesday, July 25

Women’s Soccer (Montoya):  Colombia vs. Korea, 11:45 a.m.

Saturday, July 28

Women’s Soccer (Montoya):  Colombia vs. United States, 9 a.m.

Sunday, July 29

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Townsend):  200-Meter Freestyle Preliminaries, 2:20 a.m.

Men’s Swimming (Grevers/Thoman):  100-Meter Backstroke Preliminaries, 3:13 a.m.

Men’s Swimming (Burnett/Grevers/Nilo-Oliveira/Townsend):  4x100-Meter Freestyle Relay Preliminaries, 4:05 a.m.

Men’s Basketbal (Iguodala):  United States vs. France, 6:30 a.m.

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Townsend):  200-Meter Freestyle Semifinals, 11:37 a.m.

Men’s Swimming (Grevers/Thoman):  100-Meter Backstroke Semifinals, 12:25 p.m.

Men’s Swimming (Burnett/Grevers/Nilo-Oliveira/Townsend):  4x100-Meter Freestyle Relay Olympic Final, 12:54 p.m.

Men’s Basketball (Javtokas):  Lithuania vs. Argentina, 2:15 p.m.

Monday, July 30

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Townsend):  200-Meter Freestyle Olympic Final, 11:41 a.m.

Men’s Swimming (Grevers/Thoman):  100-Meter Backstroke Olympic Final, 11:56 a.m.

Tuesday, July 31

Men’s Swimming (Nilo-Oliveira/Shapira Bar-Or):  100-Meter Freestyle Preliminaries, 2 a.m.

Men’s Swimming (Burkle):  200-Meter Breaststroke Preliminaries, 2:47 a.m.

Men’s Swimming (Basson/Townsend):  4x200-Meter Freestyle Relay Preliminaries, 3:17 a.m.

Men’s Basketball (Javtokas):  Lithuania vs. Nigeria, 6:30 a.m.

Women’s Soccer (Montoya):  Colombia vs. France, 9 a.m.

Men’s Swimming (Nilo-Oliveira/Shapira Bar-Or):  100-Meter Freestyle Semifinals, 11:30 a.m.

Men’s Swimming (Burkle):  200-Meter Breaststroke Semifinals, 12:17 p.m.

Men’s Swimming (Basson/Townsend):  4x200-Meter Freestyle Relay Olympic Final, 12:47 p.m.

Men’s Basketball (Iguodala):  United States vs. Tunisia, 2:15 p.m.

Wednesday, Aug. 1

Men’s Swimming (Townsend):  200-Meter Individual Medley Preliminaries, 3:14 a.m.

Women’s Swimming (Anderson):  4x200-Meter Freestyle Relay Preliminaries, 3:39 a.m.

Men’s Swimming (Burkle):  200-Meter Breaststroke Olympic Final, 11:30 a.m.

Men’s Swimming (Nilo-Oliveira/Shapira Bar-Or):  100-Meter Freestyle Olympic Final, 12:17 p.m.

Men’s Swimming (Townsend):  200-Meter Individual Medley Semifinals, 12:36 p.m.

Women’s Swimming (Anderson):  4x200-Meter Freestyle Relay Olympic Final, 12:57 p.m.

Thursday, Aug. 2

Men’s Basketball (Javtokas):  Lithuania vs. France, 1 a.m.

Men’s Swimming (Schoeman):  50-Meter Freestyle Preliminaries, 2 a.m.

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Subirats):  100-Meter Butterfly Preliminaries, 3:21 a.m.

Men’s Swimming (Schoeman):  50-Meter Freestyle Semifinals, 11:30 a.m.

Men’s Swimming (Townsend):  200-Meter Individual Medley Olympic Final, 12:16 p.m.

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Subirats):  100-Meter Butterfly Semifinals, 12:51 p.m.

Men’s Basketball (Iguodala):  United States vs. Nigeria, 2:15 p.m.

Friday, Aug. 3

Women’s Soccer (Montoya):  Quarterfinals, TBA

Men’s Swimming (Townsend):  4x100-Meter Medley Relay Preliminaries, 4:04 a.m.

Men’s Track & Field (Rivera-Morales):  Long Jump Preliminaries, 11:50 a.m.

Men’s Swimming (Shapira Bar-Or/Subirats):  100-Meter Butterfly Olympic Final, 11:38 a.m.

Men’s Swimming (Schoeman):  50-Meter Freestyle Olympic Final, 12:09 p.m.

Saturday, Aug. 4

Men’s Basketball (Iguodala/Javtokas):  United States vs. Lithuania, 6:30 a.m.

Men’s Track & Field (Rivera-Morales):  Long Jump Olympic Final, 11:55 a.m.

Men’s Swimming (Townsend):  4x100-Meter Medley Relay Olympic Final, 12:27 p.m.

Sunday, Aug. 5

Women’s Track & Field (Moline):  400-Meter Hurdles First Round, 11 a.m.

Monday, Aug. 6

Women’s Soccer (Montoya):  Semifinals, TBA

Women’s Track & Field (Camarena-Williams/Labonte’):  Shot Put Preliminaries, 2:45 a.m.

Men’s Basketball (Javtokas):  Lithuania vs. Tunisia, 3:15 a.m.

Women’s Track & Field (Camarena-Williams/Labonte’):  Shot Put Olympic Final, 11:15 a.m.

Women’s Track & Field (Moline):  400-Meter Hurdles Semifinals, 12:15 p.m.

Men’s Basketball (Iguodala):  United States vs. Argentina, 2:15 p.m.

Wednesday, Aug. 8

Men’s Basketball (Iguodala/Javtokas):  Quarterfinals, TBA

Men’s Track & Field (Lagat):  5,000-Meter Run First Round, 2:45 a.m.

Women’s Track & Field (Moline):  400-Meter Hurdles Olympic Final, 12:45 p.m.

Thursday, Aug. 9

Women’s Soccer (Montoya):  Olympic Final, TBA

Women’s Track & Field (Barrett):  High Jump Preliminaries, 1:30 a.m.

Friday, Aug. 10

Men’s Basketball (Iguodala/Javtokas):  Semifinals, TBA

Saturday, Aug. 11

Women’s Track & Field (Barrett):  High Jump Olympic Final, 11 a.m.

Men’s Track & Field (Lagat):  5,000-Meter Run Olympic Final, 11:30 a.m.

Sunday, Aug. 12

Men’s Basketball (Iguodala/Javtokas):  Olympic Final, TBA

Men’s Track & Field (Abdirahman):  Marathon Olympic Final, 3 a.m.

Men’s Mountain Bike Cross Country (Wells):  Olympic Final, 5:30 a.m.

Story Contacts: